Trefl pokonany, bilans wyrównany!
03.01.2016

Udało się zrealizować to, na co po cichu liczyli sympatycy żółto-niebieskich! BM Slam Stal zanotowała drugie zwycięstwo z rzędu, pokonując Trefl Sopot i w tym momencie może pochwalić się bilansem 7-7! Beniaminek w trzeciej kwarcie wypracował sobie kilka punktów przewagi i utrzymał korzystny wynik do samego końca spotkania. Kluczowe rzuty trafiali Curtis Millage, Christo Nikołow oraz Tomasz Ochońko.

Podopieczni Zorana Sretenovica rozpoczęli pierwszym mecz w Nowym Roku od prowadzenia 10:2, aczkolwiek przez następne pięć minut nie oddali celnego rzutu do kosza. Trefl Sopot wykorzystał niemoc gospodarzy w najlepszy możliwy sposób, notując serię 16-0.

W mechanizmie coś się zacięło. BM Slam Stal znów miała problemy w ofensywie. Niezdobycie punktów przez pierwsze pięć minut i 30 sekund drugiego rozdania poskutkowało tym, iż sopocianie prowadzili nawet 27:15. Ale w grze Trefla także panował chaos. Goście 7 na 9 oczek w drugiej kwarcie zdobyli z linii rzutów osobistych. Jedyną celną próbę z gry w samej końcówce pierwszej połowy zaaplikował rywalom Tyreek Duren. To niezbyt piękne dla sympatyków basketu 20 minut zakończyło się wynikiem 31:30 dla drużyny pod wodzą Zorana Martica.

Po zmianie stron gra żółto-niebieskich musiała zdecydowanie się poprawić. Koszykarze nie chcieli zawieść kibiców. Kluczowe wydarzenia dla losów meczu rozpoczęły się w czwartej kwarcie od efektownego wsadu Deshawna Delaneya. Amerykanin poderwał publikę, a do stanu 62:56 celnym trafieniem zza łuku doprowadził świetnie dysponowany tego dnia Tomasz Ochońko. Rozgrywający oponentów, Tyreek Duren odpowiedział, zdobywając szybkie cztery oczka, ale jemu i sopocianom pięknym za nadobne odpłacił się z kolei Christo Nikołow. Skrzydłowy sprytnie wymusił faul, wykorzystał dwa rzuty i niewiele ponad minutę przed końcem, BM Slam Stal miała sześć oczek więcej (66:60).

Curtis Millage i Tomasz Ochońko dokończyli dzieła i przypieczętowali siódme zwycięstwo ostrowian w Tauron Basket Lidze! Dla Stalówki to także piąty triumf na własnym parkiecie. W niedzielę gospodarze popełnili tylko siedem strat, Trefl zgubił 13 piłek. Beniaminek trafił ponadto 6 na 18 oddanych rzutów zza łuku.

Dobrze w tym elemencie radzili sobie właśnie Millage i Ochońko. Duet obwodowych umieścił w koszu dokładnie dwie na trzy oddane próby zza linii 6 metrów i 75 centymetrów. Amerykanin w 36 minut miał 16 oczek i 10 zebranych piłek. Tomasz Ochońko dodał do dorobku drużyny cenne 13 punktów, a tyle samo oczek uzbierał także Bułgar, Christo Nikołow. Wskaźnik kapitana żółto-niebieskich wyniósł w niedzielę aż +16! Świetnie spisał się ponadto Wojciech Żurawski, który w 10 minut perfekcyjnie korzystał z dograń kolegów, zapisując na swoim koncie siedem punktów i trzy zbiórki.

Następny mecz Stalówka rozegra w sobotę, 9 stycznia. Rywalem ostrowian będzie wówczas Polfarmex Kutno.

Goście robili co w ich mocy, aby w niedzielę pokonać BM Slam Stal, ale ostatecznie nie udało im się odnieść pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w sezonie. Warto zaznaczyć, iż na nic zdało się 17 punktów oraz pięć asyst Tyreeka Durena czy double-double, 12 punktów, 11 zbiórek i cztery bloki bardzo dobrze grającego podkoszowego, Atera Majoka. Piotr Śmigielski po zmianie stron zdobył 11 ze swoich 13 punktów. Treflowi Sopot zabrakło przede wszystkim celności w rzutach z gry, ponieważ osiągnęli w tym elemencie zaledwie 33,9-procent.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski – Trefl Sopot 70:64 (15:22, 15:9, 19:16, 21:17)

BM Slam Stal: Millage 16 , Nikołow 13, Ochońko 13, Wangmene 7, Żurawski 7, Delaney 7, Suliński 5, Sroka 2, Zębski 0, Kaczmarzyk 0.

Trefl: Duren 17, Śmigielski 13, Majok 12, Dutkiewicz 10, Bilinovac 8, Stefanik 2, Motylewski 1, Dzierżak 1, Sikora 0, Kulka 0, Krefft 0.

Autor: Patryk Pankowiak