Aktualności

Aaron Johnson nowym zawodnikiem BM Slam Stal!
15.07.2016

Aaron Johnson będzie nowym rozgrywającym BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 28-letni filigranowy Amerykanin podpisał w piątek, 15 lipca umowę z ostrowskim klubem. – Gra w polskiej lidze jest dla mnie kolejnym krokiem w rozwoju – mówi nowy nabytek żółto-niebieskich.

Rozgrywający to oczywiście serce drużyny. Generał i prawa ręka trenera na parkiecie. Poszukiwania właściwego zawodnika, który wspólnie z Tomaszem Ochońko będzie odpowiadał za prowadzenia gry trwały od kilku dobrych tygodni. – Zakontraktowanie każdego zawodnika nie jest krótkim procesem. Skauting to najważniejsza rzecz, która ogranicza możliwość błędu i pozwala postawić na właściwego gracza – mówi trener Zoran Sretenović, który od początku poszukiwał gracza, który będzie typowym rozgrywającym. – Przyglądaliśmy się kilku zawodnikom i to nie tylko amerykańskim – podkreśla szkoleniowiec BM Slam Stal.

Ostatecznie, po długiej analizie, wybór padł na Aarona Johnsona. 28-letni rozgrywający występuje na europejskich parkietach od 2011 roku. Wcześniej studiował i grał na uniwersytecie Alabama. – Otwieram nowy rozdział w moim koszykarskim życiorysie. Jestem podekscytowany i gotowy do kolejnego wyzwania – mówi nowy nabytek BM Slam Stal, który ostatni sezon spędził w Rumunii. Występował w zespole SCM CSU Craiova, należąc do najlepszych rozgrywających ligi. Średnio notował na swoim koncie ponad 6 asyst, będąc trzecim najlepiej podającym zawodnikiem ligi rumuńskiej. Ze swoim zespołem wywalczył czwarte miejsce po rundzie zasadniczej. Poza tym zagrał w Meczu Gwiazd ligi rumuńskiej. – Byliśmy dużym zaskoczeniem, bo przed sezonem nikt nas nie stawiał nas tak wysoko – opowiada nam Aaron Johnson. – To był kolejny udany dla mnie sezon. Wcześniej grałem we Włoszech i Finlandii, gdzie sukcesów nie brakowało. Mam za sobą pięć sezonów w Europie i trzykrotnie grałem w play off. Z moim fińskim zespołem występowaliśmy w finale ligi. Kocham zwyciężać i to jest mój cel. Liczę, że tak samo właśnie będzie w Polsce. Wiem, że w BM Slam Stal budowany jest mocna drużyna, którą prowadzi świetny trener, będący wcześniej znakomitym rozgrywającym. To dla mnie także doskonała informacja, jak dla zawodnika na tej pozycji.

Swoje możliwości Aaron Johnson potwierdzał również na parkietach ekstraklasy we Włoszech, gdzie występował w dwóch klubach. Był także głównym rozgrywającym zespołu Nilans Bisons Loimaa w Finlandii. Z tą drużyną występował w rozgrywkach ligi VTB. Wówczas także notował na swoim koncie średnio 6 asyst. – Aaron to zawodnik, który jest typowym rozgrywającym. Właśnie takiego gracza szukaliśmy. Pozyskaliśmy wiele informacji o nim. To gracz z odpowiednimi umiejętnościami. Potrafi kreować grę i asystować. mimo swojego wzrostu dobrze czuje się także w akcjach penetracyjnych – podkreśla trener Zoran Sretenović. Wywodzący się z jakże polskiego Chicago, Aaron Johnson dodaje: – Przygotowania do nowego sezonu rozpocząłem już kilka tygodni temu. Pracuję ciężko, bo każdy sezon przynosi nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. Wiem, że w Ostrowie w przeszłości grało wielu świetnych rozgrywających, którzy prowadzili zespół do dużych sukcesów. Chcę im dorównać. Chcę, żeby nowy sezon przyniósł nam wiele dobrego, żeby wszyscy, od trenera, prezesów i kibiców, byli zadowoleni z postawy naszej drużyny. Drużyna jest najważniejsza. To gra zespołowa i razem musimy osiągać sukcesy, ciesząc się koszykówką, która jest świetnym sportem.

Aaron Johnson pojawi się w Polsce w połowie sierpnia. We wtorek, 16 sierpnia ostrowski zespół rozpoczyna bowiem przygotowania do nowego sezonu. – Aaron to zawodnik o dużym potencjale, który cały czas się rozwija i idzie w górę – mówi Krzysztof Nabzdyk, wiceprezes BM Slam Stal. – To ma być nasz motor napędowy. Teraz koncentrujemy się na pozyskaniu kolejnych zawodników. W naszej drużynie pojawią się jeszcze polscy gracze. Poza tym dołączy do nas również strzelec oraz dwóch zagranicznych środkowych.

Aaron Johnson
Wiek: 28 lat
Wzrost: 172 cm.
Przebieg kariery klubowej:
2007-2011 – Uniwersytet Alabama
2011/2012 – Assi Basket Ostuni (Włochy – Lega2)
2012/2013 – Vanoli Cremona (Włochy – SerieA)
2013/2014 – 0 Bakersfield Jam (USA – D-League)
2013/2014 – Umana Reyer Venezia (Włochy – SerieA)
2014/2015 – Nilan Bisons Loimaa (Finlandia – Korsiliiga)
2015/2016 – SCM CSU Craiova (Rumunia – Liga Nationala)

Sezon 2015/2016 w statystyce:
Mecze: 30
Minuty: 32,9
Skuteczność z gry: 48%
Skuteczność za 2: 52%
Skuteczność za 3: 37%
Skuteczność rzuty wolne: 74%
Zbiórki: 3,0
Asysty: 6,4
Punkty: 11,6