Aktualności

Akademia rośnie w siłę. II liga daje świetne efekty
10.03.2020

Tegoroczny sezon jest pierwszym w ramach naszego projektu szkolenia koszykarskiego dzieci i młodzieży. W jego ramach funkcjonuje zespół rezerw, który występuje na drugoligowych parkietach. Powołanie tej drużyny do życia było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Pierwsze efekty działalności tej drużyny są już mocno widoczne.

Założeniem projektu szkolenia dzieci i młodzieży jest oczywiście stworzenie optymalnych warunków do rozwoju dla młodych koszykarzy z Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszym etapem szkolenia są występy w rozgrywkach młodzieżowych. Celem jest oczywiście gra tych najzdolniejszych w przyszłości na poziomie ekstraklasy. Do tego droga jest długa i wymaga ciężkiej pracy.

Żeby jednak młodzi ostrowscy koszykarze byli gotowi do gry wśród najlepszych, po etapie młodzieżowym, muszą zbierać doświadczenia na poziomie drugoligowym. Stąd też zapleczem ekstraklasy jest nasz zespół rezerw. Tegoroczny sezon jest pierwszym w funkcjonowaniu tej drużyny, którą prowadzi trener Kasper Smektała. Już teraz można powiedzieć, że jej powołanie do życia było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Gra na drugoligowym poziomie była ważnym elementem w rozwoju dla Szymona Ryżka, który teraz na stałe wskoczył już do rotacji ekstraklasowej drużyny trenera Łukasza Majewskiego. W trwającym sezonie na drugoligowych parkietach niezbędne doświadczenie i ogranie zdobywali także nasi juniorzy. Wystarczy tutaj wymienić 16-latków: Kacpra Pietrasika, Bruno Kromolickiego, czy Mikołaja Zarembę. Cenne minuty w drugoligowym towarzystwie spędzili też 17-latkowie: Tomasz Marek i Kamil Nawrot. Z każdym kolejnym występem coraz lepiej radził sobie Jakub Mikołajczyk, który w II części sezonu stał się ważnym ogniwem drużyny.

Kilka zdań warto poświęcić Kamilowi Nawrotowi, który pochodzi spod Kępna. Dokładnie z Trzcinicy. Jest odkryciem trenerów UKS Kaspro na czele z Andrzejem Suskim i obecnym prezesem klubu Sławomirem Tyburcym. – Kamil wyróżniał się wzrostem w rywalizacji drużyn szkolnych. Wiem, że u siebie w Trzcinicy grał w drużynie piłkarskiej, ale, jak przyjechał ze szkolnym zespołem koszykarskim, to od razu zwróciliśmy na niego uwagę W Ostrowie od wielu lat jest problem z wysokimi graczami. Dlatego wspólnie ze Sławkiem Tyburcym postanowiliśmy go ściągnąć do naszej drużyny UKS Kaspro – mówi Andrzej Suski, trener ostrowskiej drużyny.

Kamil Nawrot zdobywał więc szlify na poziomie młodzieżowym, jak i w rozgrywkach seniorskich. Zarówno w poprzednim sezonie, jak i w obecnym z drużyną UKS Kaspro występował w wielkopolskiej III lidze. Powołanie do życia drużyny rezerw w naszym klubie otworzyło przed nim szansę gry na drugoligowym poziomie. 17-letni Kamil Nawrot mierzy 198 centymetrów i występuje na pozycji środkowego. Jego występy w II lidze są najlepszym potwierdzeniem, że utalentowany zawodnik czyni stałe postępy. Potwierdzają to statystyki. W II lidze rozegrał 20 spotkań. W grze spędzał średnio 25 minut, zdobywając 7,9 pkt. i notując 7,1 zbiórki. Przed Kamilem Nawrotem jeszcze sporo pracy do wykonania, żeby na dobre zaistnieć w seniorskim baskecie. 17-latek wiele jednak podporządkował koszykówce. Ma świadomość braków i elementów, nad których poprawą musi stale pracować. Pracuje ciężko i wszystko stoi przed nim otworem. To samo dotyczy innych, młodych graczy, którzy trenują w naszym klubie.

My natomiast dalej będziemy pracować nad rozwojem naszego projektu. Koszykarskich talentów w Ostrowie Wielkopolskim jest wiele. Planów nie brakuje. Krok po kroku będziemy je wcielać w życie, stwarzając młodym koszykarzom optymalne warunki do rozwoju. Wszystko po to, żeby oni poprzez swoją ciężką pracę mieli możliwość gry w seniorskim baskecie w barwach naszej ,,Stalówki” na poziomie ekstraklasy. To oczywiście jest proces długofalowy i kilkuletni. My jednak mamy czas. Systematycznie będziemy dążyć do rozwoju i realizacji naszych założeń.

Zobacz grę Kamila Nawrota w II lidze: